Zbrojní oprávněníprůvodce podle zák. č. 90/2024 Sb.
ZbrojniPruvodce.cz › Střelecké kurzy MV (stanovená záloha státu)
Po získání oprávnění · kurzy

Střelecké kurzy MV (stanovená záloha státu)

Ministerstvo vnitra má systém akreditovaných střeleckých kurzů pro držitele rozšířeného zbrojního oprávnění: od teorie o nutné obraně (MV-101) přes praktickou střelbu (MV-102) až po pokročilé programy. Tady je přehled, co je potřeba, jak to na sebe navazuje, kolik to přibližně stojí a kdo kurzy pořádá.

Poctivě k údajům: právní rámec je z oficiálních dokumentů Ministerstva vnitra, ceny, spotřeby a místa konání z webů pořádajících firem, které se mezi sebou liší a mění. Termíny a ceny si vždy ověř u pořadatele. Nejde o právní poradenství.

Co to je a na čem to stojí

Systém střelecké přípravy zavedl zákon č. 14/2021 Sb., o nakládání se zbraněmi v některých případech ovlivňujících vnitřní pořádek nebo bezpečnost ČR (tzv. nadstavbový zákon). Provádí ho nařízení vlády č. 255/2021 Sb. Cílem je zlepšovat znalosti a dovednosti lidí, kteří jsou oprávněni nakládat se zbraněmi. Účast je dobrovolná a účastníci i pořadatelé si hradí vlastní náklady.

Stanovená záloha státu je skupina občanů, kteří se dobrovolně zavázali podílet se na obraně státu: skládají slib věrnosti České republice, respektu k principům demokratického právního státu a odpovědnému nakládání se zbraněmi. Slib je podmínkou účasti na programech MV-201, MV-301 a MV-1-500. Na základních kurzech MV-101 a MV-102 slib není vyžadován.

Programy a jejich pořadí

ProgramÚroveňO čem je
MV-101základníteorie: nutná obrana, krajní nouze, bezpečné nakládání se zbraní, účinky střel, první pomoc při střelných poraněních (minimálně 8 výukových hodin)
MV-102základnípraktická střelba z jednoho druhu zbraně: krátké, nebo dlouhé (minimálně 250 výstřelů a 8 výukových hodin)
MV-201středně pokročiláútok na snadno zranitelný cíl, aktivní útočník; teorie a střelba z krátké i dlouhé zbraně (150 výstřelů každé)
MV-301pokročilánakládání se zbraněmi v krizových stavech
MV-1-500individuálnípříprava držitele pokročilé aprobace

Programy se absolvují v uvedeném pořadí, osobně a v celém rozsahu; distanční výuka není přípustná.

Podmínky účasti

Aprobace

Základní aprobace se získává absolvováním kurzů MV-101 a MV-102 a hodnocených střeleb, o které následně můžeš požádat Policii ČR. Hodnocené střelby se střílejí podle standardního cvičení v příloze nařízení vlády: krátká zbraň nošená skrytě v opaskovém pouzdře, začíná se šesti náboji, střílí se na papírové terče a zakázané siluety, celkový limit je 40 sekund a za chyby se připočítává penalizace 5 sekund. Pokročilá aprobace navazuje na program MV-301. Příslušníci bezpečnostních sborů, Vojenské policie a strážníci obecní policie mohou základní aprobaci získat bez MV-101 a MV-102.

Co z členství plyne: povinnosti a výhody

Zákon č. 14/2021 Sb. v § 6 odst. 2 stanoví, že osoba účastnící se programu a zbraň, se kterou nakládá, jsou „stanovenou zálohou státu“ pro plnění úkolů při zajišťování vnitřního pořádku nebo bezpečnosti ČR. Podmínky stanoví vláda nařízením (podle § 17) nebo jiný právní předpis. Pokud je zbraň v Centrálním registru zbraní, zapíše se tam i to, že je součástí stanovené zálohy státu.

Povinnosti

Výhody a co lze využít

Co členství neznamená: nejde o vojenskou zálohu ani o povolání do armády (to je aktivní záloha pod Ministerstvem obrany). Účast je dobrovolná. Přesný rozsah povinností za krizového stavu si ověř v nařízení vlády č. 255/2021 Sb. a v § 17 zákona č. 14/2021 Sb.

MV-102 podrobně

Podle nařízení vlády jde o praktický výcvik se střelbou na malou vzdálenost (z krátké zbraně do 15 m, z dlouhé do 50 m). Zahrnuje střelbu z různých poloh a za pohybu, nácvik tasení skrytě nošené krátké zbraně nebo použití dlouhé zbraně na ponosném řemenu, střelbu na více terčů (i částečně zakrytých), střelbu zpoza krytu, řešení závad a přebíjení. Kurz je vždy jen pro jeden druh zbraně; u některých pořadatelů se nabízí zvlášť MV-102 krátká zbraň (pistole) a MV-102 dlouhá zbraň (samonabíjecí nebo opakovací puška). Kurz trvá obvykle jeden den.

Kdo kurzy pořádá a kde

Kurzy MV-101, MV-102, MV-201 a MV-301 smí poskytovat pouze osoba akreditovaná Ministerstvem vnitra, a to vždy pro konkrétní kurz konkrétního programu. Akreditovanou osobou je držitel zbrojní licence a kurz vede instruktor s maturitou a s alespoň tříletým zbrojním průkazem skupiny D nebo E. Příklady pořadatelů podle jejich webů (seznam není úplný):

PořadatelMísta konání (podle webu)Co nabízí
Shooting Service s.r.o. (Cheb)učebna v Chebu; střelnice Lomnice, Myslivna, SvětnovMV-101, MV-102 krátká i dlouhá zbraň
Don Shot Academystřelnice v BzenciMV-101, MV-102 krátká i dlouhá zbraň, MV-201
SAMI Academy (České Budějovice)střelnice Prachatice, LišovMV-101, MV-102 pistole i dlouhá zbraň, MV-201, MV-301
Hard Task Trainingviz web pořadateleakreditované kurzy MV včetně MV-102

Aktuální termíny jsou na webech pořadatelů (viz zdroje) a bývají rychle vyprodané; některé kurzy se otevírají jen při dostatečném zájmu.

Orientační ceny a spotřeba střeliva

KurzOrientační cenaStřelivo / poznámka
MV-1011 900 – 2 000 Kčteorie, bez střelby
MV-102 krátká zbraň2 950 – 3 324 Kčpodle pořadatele 300 – 350 nábojů plus 5 školních; zákonné minimum je 250 výstřelů
MV-102 dlouhá zbraňobdobně, podle pořadatelecca 300 nábojů

Ceny a počty nábojů jsou z webů pořadatelů v říjnu 2026; u některých je střelivo započteno zvlášť (například 6 Kč za kus). Nezapomeň připočítat vlastní střelivo, pokud ho nekupuješ u pořadatele, a cestu.

Výbava na MV-102 (krátká zbraň)

Zásobníky a doplňky: viz výbava začátečníka a srovnání zbraní.

Časté otázky

Je účast povinná?

Ne, podle zákona č. 14/2021 Sb. je účast v systému střelecké přípravy dobrovolná.

Potřebuji MV-101, abych šel na MV-102?

Ano, programy na sebe navazují. Výjimku mají příslušníci bezpečnostních sborů, Vojenské policie a strážníci obecní policie, kteří mohou základní aprobaci získat bez nich.

Co mi základní aprobace dá?

Aprobace prokazuje způsobilost nakládat se zbraní určité kategorie a je právním důvodem pro vydání povolení, je-li pro tu zbraň vyžadováno (§ 7 zákona č. 14/2021 Sb.). Je také podmínkou pro MV-201. Podrobnosti viz Co z členství plyne.

Je to totéž co aktivní záloha armády?

Ne. Stanovená záloha státu a střelecké kurzy MV spadají pod Ministerstvo vnitra a zákon č. 14/2021 Sb.; aktivní záloha je vojenská záloha pod Ministerstvem obrany.

Zdroje a ověření

Autor: Filip Kotek · Datum publikace: 23. 10. 2026 · Datum poslední věcné kontroly: 23. 10. 2026
Poctivě ke srovnání: Údaje jsou z webů výrobců a z recenzí uvedených dole; nejde o nezávislý test. Palce jsou přepočtené na milimetry, gramy se mohou mezi zdroji lišit o desítky gramů a každý výrobce měří trochu jinak (například šířku rukojeti × šířku celé zbraně). Políčko „—“ znamená, že hodnotu jsem v použitém zdroji nenašel. Ověř si ji v dokumentaci konkrétního kusu.

Echelon 4.5F Comp

Springfield Armory Echelon 4.5F Comp je pistole v ráži 9×19. Podle výrobce má 4,5″ hlaveň s portováním, závěr z oceli s integrovaným kompenzátorem, polymerový rám a systém VIS pro přímou montáž optiky (red dot) bez adaptérových destiček. V balení jsou dva zásobníky, na 17 a na 20 nábojů; 20 je nejvyšší kapacita, která u krátké zbraně ještě není nadlimitní (viz níže).

Dojmy ze střelnice (zdvih, spoušť, rychlé druhé rány, ergonomie) sem doplním, až bude dost zkušeností na to, abych o nich mohl psát poctivě.

Tabulka parametrů

ParametrEchelon 4.5F CompGlock 17 Gen6Walther PDP Full Size 4.5″CZ Shadow 2
Ráže9×19 mm9×19 mm9×19 mm9×19 mm
Hlaveň114 mm (4,5″), s kompenzátorem114 mm (4,49″)114 mm (4,5″)124 mm (4,89″)
Celková délka203 mm (8″)202 mm203 mm (8″)217 mm (8,53″)
Výška140 mm (5,5″, plochý zásobník)139 mm (vč. zásobníku)145 mm (5,7″)—
Šířka30 mm (šířka rukojeti 1,2″)34,4 mm (celkem)34 mm (1,34″)—
Hmotnost (prázdná)678 g (23,9 oz, plochý zásobník)680 g (s prázdným zásobníkem), 600 g bez zásobníku632 g (22,3 oz)1 318 g (46,5 oz)
Kapacita zásobníku17 a 20 nábojů v balení17 (volitelně 10 / 19 / 24 / 31 / 33)18 nábojů17+1
Spoušť— (zdroj neuvádí)26 Ncca 2,0 kg (4 lb 8 oz)jednočinná / dvojčinná (SA/DA)
Optikaano, systém VIS s přímou montážíano, „optic ready“ systémano, přes montážní destičkyano, verze OR s řezem pro optiku
Kompenzátorano, integrovanýnenene
Mířidlabílá přední muška, zadní Tactical Rack U-Dot—polymerová, tři bílé bodyvláknová muška (fiber optic)

Zdroje: Springfield Armory (technický list Echelon Comp 4.5, model White-Dot, který je označen jako ukončený; stejné rozměry mají ostatní varianty), Glock (eu.glock.com, G17 Gen6), American Rifleman (Walther PDP Full Size 4.5″) a Walther Arms (kapacity, spoušť a MSRP), Athlon Outdoors (CZ Shadow 2). Údaje jsou z říjnu 2026.

Echelon 4.5F Comp × Glock 17 Gen6

Rozměrově jsou překvapivě podobné: hlaveň 114 mm u obou, délka 203 mm × 202 mm, výška 140 mm × 139 mm a prázdná hmotnost 678 g × 680 g (s prázdným zásobníkem). Rozdíly jsou jinde:

Zásobníky a kategorie v ČR

Zásobník do krátké zbraně nad 20 nábojů je nadlimitní a z pistole dělá zbraň kategorie R2, jak popisuje článek o výbavě ke Glocku 19 a sekce o povolení a registraci. U Glocku 17 Gen6 jsou volitelné zásobníky na 24, 31 a 33 nábojů, takže při doplňování zásobníků hlídej hranici 20 nábojů. Zásobníky Echelonu (17 a 20) jsou v limitu.

Co přibude

Zdroje a ověření

Autor: Filip Kotek · Datum publikace: 23. 10. 2026 · Datum poslední věcné kontroly: 23. 10. 2026